Zagrodnik

 

14 grudnia 2018, 01:16

Partner

Logowanie

Reklama
Agrorynek

warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /includes/theme.inc on line 170.

Na rynkach międzynarodowych trwa stagnacja cen zbóż na niskim poziomie ok. 140 Euro za tonę pszenicy, a prognozy zbiorów na bieżący rok są optymistyczne ze względu na sprzyjającą zimę, co wróży kolejny rok niskich cen. Nadprodukcja pszenicy jest powszechna. Rosja, do niedawna wielki importer, obecnie w ramach skupu interwencyjnego zgromadziła zapasy z własnej produkcji w wysokości 7,85 mln. ton. Prognoza światowych zapasów na koniec sezonu (przed żniwami) opiewa na ok. 430 mln. ton ziarna zbóż. W tej sytuacji wielu rolników z krajów unijnych decyduje się na zmniejszenie areału uprawy zbóż. Powszechnie obserwowany jest wzrost powierzchni uprawy roślin oleistych, w tym rzepaku. Pozytywnym impulsem dla rynku tych roślin jest uruchomienie we Włoszech przez firmę Oxem nowej fabryki biodiesla, o wydajności 200 tys. ton. Podobna inwestycja jest realizowana przez tę firmę w Rumunii.

Jednakże zakłady produkujące to paliwo w Niemczech ograniczają produkcję w roku 2009, i ze względu na niski koszt ropy naftowej, ciągle przynoszą straty.

Na rynku mleka i produktów mleczarskich także nie ciekawie. Ceny na rynkach światowych niskie i ciągle spadają. UE dopłaca do eksportu i prowadzi skup interwencyjny masła, jednak nie spodziewajmy się długofalowych i pozytywnych skutków tej interwencji. Globalny spadek spożycia oraz konkurencja ze strony innych producentów, głównie Australii, która stara się zmusić UE do zaprzestania dotowania eksportu, wróżą raczej dalsze spadki.

Rynek owoców mrożonych cechuje stagnacja, ceny transakcyjne nie gwarantują opłacalności produkcji, a tempo sprzedaży wróży wejście w nowy sezon ze sporymi zapasami. To nie wróży dobrze cenom skupu z nowych zbiorów. Jedynym wyjątkiem jest mrożona malina z całymi owocami, której zbiory były zbyt niskie w stosunku do zapotrzebowania. w efekcie, Chile, będące drugim największym producentem na świecie, podniosło cenę malin do 4,4 USD za kilogram.

Na rynku warzywnym sytuacja podobna jak z owocami. Ceny warzyw świeżych na przeciętnym niskim poziomie, a sprzedaż mrożonek postępuje wolniej niż w poprzednich latach. Ograniczanie produkcji mrożonych warzyw korzeniowych w okresie ich zbiorów zaskutkowało wzrostem cen skupu płaconych przez chłodnie, do 0,45 zł/kg marchewki, z 0,20 płaconych w grudniu.

Ogólnie, tak na rynku krajowym jak i innych rynkach europejskich, widać wyraźnie spadek spożycia oraz ostrożne zakupy zaopatrzeniowe hurtowników i przetwórców.

Partnerzy