Zagrodnik

 

16 września 2019, 12:40

Partner

Logowanie

Reklama
Eurozagroda

warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /includes/theme.inc on line 170.

Nowoczesne rozwiązania nie muszą być drogie, a sfinansowanie takich inwestycji wcale nie graniczy z cudem. Dowodem na to są laureaci konkursu Eurozagroda i zrealizowane przez nich projekty.

To jedna z nagrodzonych inwestycji. Przechowalnie owoców we wsi Krępa Kościelna w gminie Lipsko, w województwie mazowieckim. Jej właściciel zastosował tu nowoczesną technologię ogrzewania hal produkcyjnych. Kolektory ciepła zapewniają minimalne zużycie energii. Inwestycja niezbyt kosztowna, dziś przynosi spore oszczędności.

Marek Lichota, właściciel chłodni: zdaje to egzamin. Jest na pewno ekologiczniej. Zero spalania, zero zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to na pewno z korzyścią dla środowiska i dla mnie.

A to kolejny nagrodzony projekt. Tym razem agroturystyczny. W tym miejscu stał budynek inwentarski. Dziś są tu przestronne pokoje agroturystyczne.

Beata Sak, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego: duże drewniane belki wewnątrz, które tworzą konstrukcję i te kamienie tworzą taką ciepłą tradycyjną atmosferę.

Ogólnopolski konkurs Eurozagroda promuje takie właśnie inicjatywy. Jego organizatorzy liczą, że na podobne rozwiązania będzie decydowało się coraz więcej rolników.

Jacek Fąfara, Dom i Zagroda, organizator konkursu: to jest część warsztatu pracy rolnika, Im lepszy jest ten warsztat tym życie rolnika jest lepsze tym praca rolnika jest bardzo wydajna i efektywna.

Konkurs Eurozagroda zorganizowano po raz pierwszy. Nagrodzone projekty wybrano spośród 70 zgłoszeń z całego kraju.

Partnerzy