Zagrodnik

 

23 sierpnia 2019, 23:30

Partner

Logowanie

Reklama
Kalendarium porad

warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /includes/theme.inc on line 170.

Gdy brzezina pęka, na owies ostatnia ręka...

Jak co miesiąc staramy się przypomnieć najznamienitsze tajniki upraw roślin i hodowli zwierząt domowych, które przez stulecia utrwalane i dopracowywane do perfekcji stały się dziedzictwem naszych ojców, a bez znajomości których - nawet najzdolniejszy rolnik nie osiągnie sukcesu.

W rejonach, w których zgorzel siewek seradeli niszczy młode rośliny, należy wypróbować siew późniejszy w zboża jare lub w mieszance z łubinem żółtym. Dodatek 30 - 35 kg nasion seradeli do 130 - 150 kg nasion łubinu na hektar zapewnia delikatną i smaczną paszę.

Po stwierdzeniu na pniach drzew owocowych dużych ran zgorzelinowych lub pęknięć na skutek mrozu, a także ogryzień kory przez zające na dużej powierzchni, przystępujemy do szczepienia mostowego.

Na drzewach jabłoniowych wycinamy pędy porażone przez mączniaka (biały nalot).

Pierwszy tydzień po wyproszeniu to okres rozdajania lochy przez prosięta i stopniowego zwiększania się jej wydajności mlecznej, osiągającej szczyt w drugim lub trzecim tygodniu. Do tego musi być dostosowane żywienie - zbyt szybkie podniesienie dawki prosięta nie byłoby w stanie wyssać. Doprowadziłoby to więc nieuchronnie do zapalenia wymienia, a w konsekwencji prawdopodobnie do straty miotu, a czasem i lochy.

Partnerzy