Zagrodnik

 

19 maja 2019, 12:18

Partner

Logowanie

Reklama
Rozwój uniwersytetów ludowych

warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /includes/theme.inc on line 170.

Obecnie w kraju istnieje 5 stacjonarnych uniwersytetów ludowych, położonych w różnych regionach Polski: Kaszubski Uniwersytet Ludowy w woj. pomorskim, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w woj. mazowieckim, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy w woj. wielkopolskim, Nadbużański Uniwersytet Ludowy w woj. podlaskim, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu.

Uniwersytety te mają w Polsce ugruntowaną pozycję jako instytucje oświaty dorosłych na terenach wiejskich. Głównym problemem, z jakim borykają się uniwersytety ludowe jest brak rozwiązań prawnych w zakresie ich funkcjonowania, czego konsekwencją jest brak stabilizacji finansowej. Jednocześnie, aby umożliwić uniwersytetom ludowym realizację modelu edukacji określanego jako „Szkoła dla życia"[1], konieczne jest wypracowywanie wspólnej podstawy programowej zapewniającej autonomiczne kształtowanie tożsamości uniwersytetów ludowych, zgodnie z ich tradycją i przy zachowaniu specyfiki i indywidualności. Dlatego też rząd planuje podjąć działania majce na celu opracowanie programu wspierania rozwoju uniwersytetów ludowych w Polsce.
Koordynatorem prac w tym zakresie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad tym programem.

[1] „Szkoła dla życia" - powołany w Danii przez Grundtvig*a system edukacyjny; szkoła jako miejsce życia we wspólnocie i uczenia się razem, osadzona jak najbliżej codziennego życia. Edukacja dorosłych nie dla tytułów, dyplomów, egzaminów itp. ale dla twórczego, spełnionego życia w społeczeństwie.

Partnerzy