Zagrodnik

 

23 stycznia 2019, 18:39

Partner

Logowanie

Reklama
Z gminy Koniusza

warning: Parameter 1 to theme_field() expected to be a reference, value given in /includes/theme.inc on line 170.

Sierpień to w gminie Koniusza miesiąc zakończenia żniw i imprez z tym związanych. Przed dożynkami gminnymi odbywają się zazwyczaj dożynki wiejskie. Jako pierwsi w tym roku, bo już 15 sierpnia, dożynki zorganizowali mieszkańcy wsi Łyszkowice. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Koniuszy a dalsza część uroczystości miała miejsce w Łyszkowicach - na placu przed remizą. Odbył się pochód korowodu dożynkowego, a następnie przedstawiony został program artystyczny.

Program składał się z dwóch części - poważnej i rozrywkowej. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych młodzieży z Łyszkowic udało się zaprezentować cały występ, a pogoda nie odstraszyła gości. Gospodarzami dożynek byli Państwo Teresa Maj i Zbigniew Solarz, którym w organizacji imprezy pomagali strażacy i mieszkanki Łyszkowic. Dzięki ich zaangażowaniu wszystko dopięte było na ostatni guzik.

W dniu 17 sierpnia odbyły się dożynki wiejskie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną i młodzież z Przesławic. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, a po południu odbyły się pozostałe uroczystości dożynkowe. Gospodarze dożynek Pani Joanna Dynur i Pan Marek Solarz oraz Sołtys Pan Władysław Cichy przywitali mieszkańców i gości. Następnie z piosenką "Hej ode wsi do miasta" na ustach, młodzież wprowadziła wieniec. Przodownica - Pani Małgorzata Szopa i Przodownik - Pan Jan Guzik wręczyli chleb Gospodarzom dożynek, którzy następnie częstowali nim gości.

Młodzież pod czujnym okiem Pani Marii Kawalec i Pani Elżbiety Cichej przygotowała ciekawe występy artystyczne, były dowcipne przyśpiewki, a na zakończenie zatańczono krakowiaka. Całej imprezie przygrywali grajkowie Pan Tadeusz Wawrzeń i Pan Zdzisław Szopa. Po występach artystycznych wszyscy zgromadzeni mieszkańcy i goście zostali zaproszeni na poczęstunek do remizy OSP.

24 sierpnia święto plonów organizowali mieszkańcy Gnatowic. Była to już ostatnia taka uroczystość wiejska przed dożynkami gminnymi zaplanowanymi na dzień 7 września w Koniuszy. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się również przedpołudniową mszą św. a po południu, po przybyciu zaproszonych gości oraz mieszkańców, rozpoczęły się występy dożynkowe.

Gospodarzami dożynek byli Pani Urszula Mazurek i Pan Piotr Szopa. Autorem programu artystycznego dożynek była Jolanta Kucał, a w przygotowaniu dożynek brali udział młodzi ludzie oraz mieszkańcy Gnatowic. Po występach artystycznych wszyscy zgromadzeni mieszkańcy i goście mogli bawić się przy muzyce do białego rana.

Partnerzy